Alkyl Halides
Filtered Search Results
Sigma Aldrich Pentafluoropropionic anhydride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 69°C to 70°C (735 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | ≥97.0% (GC) |
| Linear Formula | (CF3CF2CO)2 O |
| CAS | 356-42-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 310.05 |
| MDL Number | MFCD00000429 |
| Synonym | PFPA; Perfluoropropionic anhydride |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6F10O3 |
| EINECS Number | 206-604-2 |
| Density | 1.571 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 1,2-Epoxy-3-phenoxypropane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 245°C |
|---|---|
| Linear Formula | C9H10O2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 150.17 |
| Density | 1.109 g/mL (at 25°C) |
| Percent Purity | 99% |
| CAS | 122-60-1 |
| MDL Number | MFCD00005133 |
| Refractive Index | n20/D 1.53 (literature); n20/D 1.530 (literature) |
| Synonym | 2,3-Epoxypropyl phenyl ether; Glycidyl phenyl ether; Phenyl glycidyl ether |
| RTECS Number | TZ3675000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C9H10O2 |
| EINECS Number | 204-557-2 |
| Melting Point | 3.5°C |
Sigma Aldrich Iodoacetonitrile
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 182°C to 184°C (720 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | ICH2CN |
| CAS | 624-75-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 166.95 |
| MDL Number | MFCD00001886 |
| Refractive Index | n20/D 1.574 (literature) |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Molecular Formula | C2H2IN |
| EINECS Number | 210-860-0 |
| Density | 2.307 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 1-Bromononane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 201°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | CH3(CH2)8 Br |
| CAS | 693-58-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 207.15 |
| MDL Number | MFCD00000278 |
| Refractive Index | n20/D 1.454 (literature) |
| Synonym | Nonyl bromide |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C9H19Br |
| EINECS Number | 211-755-2 |
| Density | 1.084 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 1-Bromobutane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Refractive Index | n20/D 1.439 |
|---|---|
| Synonym | Butyl bromide |
| RTECS Number | EJ6225000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
Sigma Aldrich 1-Bromo-2-methylpropane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 90°C to 92°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | (CH3)2 CHCH2Br |
| CAS | 78-77-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 137.02 |
| MDL Number | MFCD00000217 |
| Refractive Index | n20/D 1.435 (literature) |
| Synonym | Isobutyl bromide |
| RTECS Number | TX4140000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C4H9Br |
| EINECS Number | 201-141-2 |
| Density | 1.26 g/mL (at 20°C (literature)) |
Sigma Aldrich Iodomethane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Refractive Index | n20/D 1.531 |
|---|---|
| Synonym | Methyl iodide |
Sigma Aldrich 2-(3-Methyl-2-pyridyl)-4-phenylthiazole
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Allyl methacrylate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 59°C to 61°C (43 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | CH2=C(CH3)COOCH2CH=CH2 |
| CAS | 96-05-9 |
| Biological Activity | Liver |
| Molecular Weight (g/mol) | 126.15 |
| MDL Number | MFCD00008592 |
| Refractive Index | n20/D 1.436 (literature) |
| RTECS Number | UD3483000 |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Molecular Formula | C7H10O2 |
| EINECS Number | 202-473-0 |
| Density | 0.938 g/mL (at 25°C) |
Sigma Aldrich Bromoacetonitrile
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 60°C to 62°C (24 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | BrCH2CN |
| CAS | 590-17-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 119.95 |
| MDL Number | MFCD00001884 |
| Refractive Index | n20/D 1.479 (literature) |
| RTECS Number | AL7970000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C2H2BrN |
| EINECS Number | 209-672-1 |
| Density | 1.722 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich (Bromomethyl)cyclopropane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 105°C to 107°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | C3H5CH2Br |
| CAS | 7051-34-5 |
| Molecular Weight (g/mol) | 135 |
| MDL Number | MFCD00001306 |
| Refractive Index | n20/D 1.457 (literature) |
| Synonym | Cyclopropylmethyl bromide |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C4H7Br |
| EINECS Number | 230-331-8 |
| Density | 1.392 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Ethylcyclopentane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 1640-89-7 |
|---|
Sigma Aldrich 1-Bromo-2-butyne
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 40°C to 41°C (20 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | ≥98% |
| Linear Formula | CH3C///CCH2Br |
| CAS | 3355-28-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 132.99 |
| MDL Number | MFCD00190233 |
| Refractive Index | n20/D 1.508 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C4H5Br |
| Density | 1.519 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 2-Bromo-2-methylpropane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 71°C to 73°C (lit.) |
|---|---|
| Linear Formula | (CH3)3 CBr |
| Molecular Weight (g/mol) | 137.02 |
| Density | 1.22 g/mL (at 20°C (literature)) |
| Percent Purity | 98% |
| CAS | 507-19-7 |
| MDL Number | MFCD00000125 |
| Refractive Index | n20/D 1.4279 (literature) |
| Synonym | 2-methyl-2-bromopropane; tert-Butyl bromide |
| RTECS Number | TX4150000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C4H9Br |
| EINECS Number | 208-065-9 |
| Melting Point | -20°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1-Bromododecane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 134°C to 135°C (6 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | CH3(CH2)11 Br |
| CAS | 143-15-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 249.23 |
| MDL Number | MFCD00000225 |
| Refractive Index | n20/D 1.458 (literature) |
| Synonym | Dodecyl bromide; Lauryl bromide |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C12H25Br |
| EINECS Number | 205-587-9 |
| Density | 1.038 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | -11°C to +9°C (lit.) |